6 – Základní postavení v rucku

Zpracoval a publikoval – Karel Berounský, SN

Co je cílem? Po každém zastavení soupeře (skládce) velmi často následuje ruck. V případě, že máte v držení míč , tak o něj nechceme přijít a je proto nutné postupovat podle správných postupů. Když o míč přijdeme a soupeř může vesele zaútočit. V případě, že nemáme míč v držení, tedy bráníme, je naší snahou tzv. přečíst, zda má útočící strana svůj ruck pod kontrolou a v případě že ne, můžeme použít jednoduché kroky k tomu, abychom ruck narušili a získali míč.

Hráč je skládán, jeho snahou je dostat se co nejdál za obrannou linii soupeře a následně rychle zaujmout na zemi co nejvýhodnější polohu pro udržení kontinuity hry, tedy udržení míče. Úzká brána, ležící hráč rovnoměrně s postranní čarou směrem k vlastním hráčům, míč drží oběma rukama a je velmi zpevněný (plank), aby nebyl při podpoře vlastními hráči odstrčen. Druhý hráč (tzv „čistič“), okamžitě zaujímá správnou polohu (zámek), kdy ramena jsou výše než zadní část těla a pevně uchopí ležícího za konce trenýrek, hlavu má postavenu tak, aby viděl dopředu a mohl reagovat na atak obrany. V případě velkého váhového či silového deficitu, se do rucku připojí i třetí hráč, který zaujímá stejnou polohu jako druhý hráč, avšak jeho rameno, je opřeno do zadní části těla druhého hráče (tzv. „čističe“). Další hráč již může pokračovat ve hře s míčem.

V případě, že jsme bránící strana, je naším cílem narušit soupeřův ruck, můžeme k tomu použít několik jednoduchých technik, které mají za cíl paralyzovat soupeře a tím pádem umožnit vlastnímu týmu (druhému hráči) získat míč a založit protiútok.

Odražení/ sklepnutí/ podlezení protihráče/ vytáhnutí za ruce/ odvalení protihráče

Tyto techniky je nutné vidět v praktických cvičeních a následně si je i vyzkoušet jako hráč, ale také jako trenér.