V Plzni, proběhl o víkendu Ragbyový kemp

Nedělní prosincové dopoledne bylo opravdu studené, nicméně pro mladé ragbisty, jejich trenéry a doprovod je takové počasí přímo ideální. ragby jako sport je totiž pouze pro opravdové chlapy a poslední dobou i pro ženy, kteří se těžkých podmínek, nezaleknou. Na britských ostrovech tedy v Anglii, Irsku, Skotsku a Walesu či ve Francii se běžně v prosinci, lednu, ale i únoru, trénuje a hrají utkání venku, tak proč by to nešlo i u nás v Česku, v Plzni.

Ragbyový klub Plzeň či zkráceně RCP, je jedním ze zakládajících členů AMMORU, tedy Asociace malých a mladých oddílů ragby, který před třemi lety společně s kluby RC Rakovník a RC Kralupy nad Vltavou, tento projekt určený pro menší kluby založili a on se nádherně rozběhl. Postupně se do jeho činnosti, kterou představuje především sportovní, metodická a organizační náplň, začlenily další ragbyové kluby (RC Sedlčany, ARC Iuridica Chrášťany, RC Rumburk a RC České Budějovice). Mladí ragbisté a ragbistky a jejich kluboví trenéři se tak každý měsíc pravidelně jednou až dvakrát scházejí a pod vedením zkušených trenérů společně vzdělávají a pracují. Díky skutečnosti, že zájem o tyto akce je obrovský, mohou mladí hráči společně nastupovat v soutěžích, které ČSRU (Česká ragbyová unie) každým rokem nabízí.

Tuto neděli se na hřišti základní školy Brojova v Plzni představilo na 62 hráčů a 11 trenérů, kteří pracovali od 10:00 hodin dopoledne do 16:00 hodin odpoledne. Hlavním tématem k probírání bylo téma: individuální zastavení soupeře, respektive aktivní skládka zepředu. Starší hráči kategorií 14 až 17 let se navíc dozvěděli a měli možnost si prozkoušet následný metodický krok, tedy kolektivní obranu, jež se sestává právě z individuálního zastavení soupeře.

Že je tato společná iniciativa dlouhodobě úspěšná jasně hovoří čísla a stavy mládežníků, ale od letošního roku také mužů. Třeba v kategorii do 12-ti let jsme před třemi lety měli pouze 28 hráčů a dnes jsme na 84 hráčích, kategorie do 14-ti let k dnešnímu datu eviduje 56 hráčů, před třemi lety jich bylo pouze 21! Ovšem největší radost nám dělá kategorie do 16-ti let, tedy kategorie, kde jsme dnes na čísle 34 a začali jsme z 0!

No, nezbývá, než jen všem účastníkům projektu, ale také jejich rodičům a podporovatelům, popřát hodně sil do dalšího období a těšit se, že v dohledné době uvidíme v Plzni i soutěže nejvyšší ragbyové ligy, popřípadě dojde k založení dalšího ragbyového klubu. Ovšem, to už by ovšem chtělo mít k dispozici vlastní ragbyový stánek, který je zatím v nedohlednu, neboť plzeňští ragbisté, jež se i mimochodem velmi úspěšně starají o nejmenší drobotinu ve věku od 4 do 8 let a evidují na 52 dětí, nemají svůj ragbyový „eden“. V přípravě se střídají tak, že v chladném období jsou na hřišti ZŠ Brojova, jakmile se oteplí, už rozhazují šišky na louce Božkovského ostrova, kde ale nejsou šatny, ani sociální zařízení… no ale, jak už jsme zmínili v úvodu, ragbisté a ragbistky, nejsou žádné padavky, ale za zamyšlení by to už určitě stálo, neboť málokterý oddíl má takovou aktivitu a nárůst členské základny než je právě RC Plzeň.

Karel Ševčík