Vize číslo 2 – Čestmír Motejzík

Pokračování příjemného zamyšlení nad otázkou, co od AMMORU očekávat v tomto roce!

Trenéři AMMORU – alias stavební kameny každého klubu

Zajímavé bude i letošní léto pro naše trenéry, kteří jsou naší hlavní prioritou. V nabídce máme několik možností.
Již v minulosti jsme měli možnost navštěvovat kempy RAYP, avšak letos to bude jiné a dle mého názoru, výrazně jiné!
Během ELITE kempu dostane skupina našich trenérů po celou dobu čtyř dnů (samozřejmě, je zde možnost zůstat na celý kemp) svého trenéra, většině nám, dobře známého pana Yvese Perrota, který se bude věnovat celý čas pouze jim. Termín tzv. COACH kempu je rovněž přizpůsoben vašim potřebám, začíná v sobotu a končí v úterý, aby si tak nikdo nevyplácal zbytečně dovolenou, kterou ale určitě rád využije na konci léta, nebo s rodinou, pokud mu nic jiného nezbyde. COACH kemp je od soboty 10. do úterý 13. července. Více informací naleznete na odkazu – http://www.akademieragby.cz/coach-letni-kemp-2021/.

Ke změně dochází i na AMMOR kempu, kde budou trenéři více zapojení a role z posledních akcí se v podstatě otočí. Trenéři, Karel Ševčík, Yves Perrot, Karel Berounský a další hosté, budou spíše pozorovat jak kluboví trenéři trénují a následně vše při večerním vyhodnocení, společně proberou v přátelské atmosféře, tak aby se druhý den mohlo v kempu pokračovat. Kempu se rovněž, stejně jako loni, zúčastní Rozvojový trenér ČSRU, Dan Beneš u kterého bude možné prodloužit, udělat novou, nebo si zvýšit trenérskou kvalifikaci/ licenci. Přihlášky pro trenéry na Letní AMMOR kemp Zduchovice naleznete zde: https://forms.gle/ggW1qfwc4Pvw2SNh9

Naše Rozvojové MINI Kempy – pokračujeme a míříme vysoko
I naše společné, víkendové radovánky projdou drobnější změnou. Na většině MINI kempů se budou hráčům a hráčkám, věnovat naši mladí reprezentanti a hráči Dukly. Pokusíme se naše MINI kempy okořenit, nějakým výrazným jménem také pro specializované tréninky jednotlivých herních situací. Tímto krokem se uvolní ruce, současné partě mentorů (Karel Ševčík a Karel Berounský), kteří se budou moci více věnovat klubovým trenérům. Doufáme, že tato změna ještě více motivuje a vtáhne trenéry do děje. Rovněž dětem to ještě více zpestříme, neboť kdo by nechtěl, například ve 12-ti letech, pravidelně trénovat s reprezentantem?

Další změnou je, že z kapacitních důvodů musí dojít k rozdělení kategorií. Je to dáno jednak tím, že od září 2021, přechází významný počet hráčů kategorie kadetů (U16) do kategorie juniorů U19 (bohužel, ne natolik významný abychom postavili samostatný vlastní AMMOR tým) a díky tomuto kroku nám vznikne další kategorie, kterou musíme rozvíjet a nenechat jen tak ležet ladem! Přemýšlíme o několika variantách, buď ke spojení s jiným klubem, jež by s námi spolupracoval, či o vytvoření tzv. přechodového družstva „juniomužů“ alias tým AMMOR SPORT. Případně zajistíme pro nejtalentovanější hráče, přesun do sportovně významného klubu 1. Ligy, kde ovšem budeme chtít dodržet podmínku zajištění herního času v soutěžních utkáních. Nechceme, aby naši hráči, pouze zahřívali lavičku či vyplnili díru v sestavách! Pro naše muže, chceme také už na jaře tedy nastartovat podobnou platformu víkendových kempů jako tomu je nyní u mládeže, které je stále více a více. Je skvělé, že celkový počet trénujících hráčů ve všech věkových kategoriích neustále přibývá!

Jarní a podzimní plány společných AMMOR týmů v roce 2021

Kategorie dětí do 10ti let – U10 – V této kategorii pokračujeme ve střídání cyklu „sudý/ lichý“ týden, kdy jeden týden, hráči hrají na turnajích za svůj klub a druhý týden jsou rozděleni podle výkonnosti do „puzzlíkových“ týmů. Hlavním trenérem a vedoucím této kategorie je Patrik Wagner z Kralup nad Vltavou – kontakt 773 121 113. 

Kategorie dětí do 12ti let – U12 – Zde je zatím dohoda taková, že hráči odehrají každý turnaj jako „Puzzles“ týmy. Ideálně obsadíme každou výkonnostní skupinu po jednom družstvu. To i přes to, že jsou mezi námi kluby, které by „papírově“ postavily vlastní tým. Ve většině případů, by ovšem takový tým mohl být výkonnostně nevyrovnaný. Pro rozvoj hráčů této kategorie je podstatné, aby hráli co nejvíc vyrovnaných a těžkých zápasů. Proto se AMMOR jeví jako způsob z dlouhodobého hlediska nejefektivnější. Hlavním trenérem a vedoucím této kategorie je Michal „Doktor“ Kratochvíl z Rakovníku – kontakt 607 244 292.

Kategorie mládeže do 14ti let – U14 – Z této kategorie mám osobně velkou radost. Řešíme zde totiž počty hráčů, ale obráceně, než jsme všichni normálně zvyklí. Hráčů je prostě hodně! Na jaře tedy otestujeme možnost jakéhosi rozdělení na dvě družstva A a B, podle toho jak hráče známe či je spíše moc neznáme. Hráči, které již známe z našich MINI kempů a akcí budou „A“ a pojedou na utkání v soutěži ČSRU v Ragby XV. Méně známí hráči a nováčci, tedy „B“, zkusí nastoupit ve společném AMMOR týmu do turnajů soutěže Open 7’s. Pro nás všechny, to bude to test, tak to tak prosím i vnímejte až v tom bude zmatek a nepůjde to hladce, hned od začátku. I v této kategorii budou moci nastupovat všichni registrovaní hráči bez nutnosti tzv. „hostování“. Celý rok tak odehrajeme soutěže ČSRU, Ragby XV v AMMOR týmech. A abychom nezaháleli, tak v kalendářních mezerách, nebo během přestávky „patnáctek“ se zúčastníme, respektive se můžeme zúčastnit i dalších soutěží, třeba Open 7’s na klubové úrovni nebo turnajů v nově zaváděném Ragby XHlavním trenérem a vedoucím této kategorie je Karel Ševčík – Tatra Smíchov/ AMMOR – kontakt 775 346 098

Kategorie mládeže do 16ti let – U16 – Zde, stále ještě nevíme, zda budeme moci hrát jarní část soutěže ČSRU v Ragby XV bez tzv. „hostování“. ČSRU respektive, Komise mládeže a STK, nyní řeší jiné věci a nejsou nám ještě schopni říct, jak tomu bude. Na jednáních, která jsem kvůli tomu absolvoval, nám bylo slíbeno, že až se to bude řešit, tak se za nás „přimluví“. Osobně to odhaduji optimisticky, tak na 70% pro možnost, že budeme moci hrát promíchaní v AMMOR týmu i na jaře. Plánem B je, že jarní část „patnáctek“ odehrajeme formou přáteláků tedy mimo soutěž. Rovněž nám i zůstane možnost absolvovat turnaje Open 7’s. Trenérem a vedoucím této kategorie jsem já, Česťa Motejzík – Plzeň – kontakt 602 267 278.

Kategorie do 18ti let – U18 – Hráči této kategorie v září přechází z U16 do U18. Tento tým bychom rádi udrželi pohromadě, ale nedokážeme s ním zatím hrát „velké patnáctkové ragby“. Doufám, že od září by pro ně mohla vzniknout nějaká soutěž o menších počtu hráčů (Ragby 10 či Ragby 12). Rovněž se budeme snažit využít formy přátelských utkání proti kategoriím U17 (nejmladší hráči z U19 a starší z U16) na což by možná některé kluby slyšely, jelikož nejmladší ročníky U19 bývají zpravidla v soutěži U19 za„otloukánky“. V rámci AMMORU, bude tato kategorie trénovat od léta s muži. Další varianty v nějaké fázi rozpracování také máme, ale v současnosti nejsme schopen vám více slíbit. Vedoucí bude určen, máme do září, čas.

A co muži? mají si kde hrát?

Kategorie Mužů – No, v červnu bychom rádi pohostili francouzský tým z Grenade Toulouse, jež má letos ambide postoupit do soutěže Federal 1 (což, jak Karel Ševčík, říká je soutěž tak o tři úrovně výše než naše 1. LIGA RAGBY XV). No, můžeme se těšit.


Ufff, kdo dočetl až sem, má zlatého „bludišťáka“ a zaslouží ocenění a uznání! Kdo ,po cestě usnul nebo usoudil, že se to nedá číst, tak mu to můžu ve zkratce (20 min. víc to nezabere), říct o co půjde po telefonu – 602 267 278.

Váš Čestmír Motejzík – Předseda a všichni hráči první řady (na fotce druhý zleva)