Copak je to za trenéra? Yves Perrot!

S AMMOREM spolupracuje jako odborný mentor. Jeho tématem je pedagogika a technické aspekty hry

Yves se 20. května 1942, ve Francii. Přes třicet let byl vysokoškolským profesorem tělesné výchovy a sportu v Lyonu. Aktivně ovládá osm světových jazyků včetně češtiny. Během ragbyové kariéry hrál pilíře, ale je třeba zmínit, že skvěle běhal na lyžích, zejména dlouhé tratě. Jako odborný lektor působil v mnoha evropských zemích. V České republice působí již přes 20 let. Po mnoho sezón aktivně pracoval u mládežnických výběrů a reprezentací ať už jako konzultant nebo hlavní, případně odborný trenér. Zejména díky jeho nezměrné aktivitě, činorodosti, neúnavnosti a nezdolnému optimismu, kterým neustále oplývá mělo spousta českých hráčů, možnost působit ve francouzských klubech od nejnižších až po nejvyšší úrovně. Díky jeho aktivitě většina našich klubů mělo možnost navázat přátelské vztahy s francouzskými kluby a tím pádem se tak obohacovat jak sportovně, ale také i společensky. Nyní pracuje jako Sportovní ředitel v klubu RC Feurs nedaleko Saint Etienne. Také aktivně působí u Ragbyové akademie, která na popud jeho přátel z řad hráčů či trenérů, nese jeho jméno. Po dlouhý čas byl vedoucím komise pro ragby ve školství a spravoval celou oblast Lyonnaisse/ Lyon, kde působí více jak 85 klubů.

Je držitelem nejvyšší francouzské trenérské licence!

Byl členem organizačního výboru v rámci pořádání Mistrovství světa v roce, které se v roce 2007 konalo ve Francii (Města Lyon, Saint Etienne).

Jak vidím Yvese, já, Karel Ševčík?

Yves je jako obrovská tsunami, která se vždy o vše s opravdovým zájmem zajímá. Když debatujeme o ragby, způsobech trénování, herních strategiích nebo stylech jednotlivých ragbyových klubů, národností, je to vždy velká slovní bitva, doprovázená gesty, ale je to bitva, ve které vítězíme nakonec oba. Oba nás tyto bitvy obohacují a nabízejí nám možnost se na určitý problém podívat očima jiného, tedy jinak. S Yvesem nás během spousty let co se známe, pojí mnoho zážitků, které prostě vyplývají ze situací okolo ragby či života. Yves je velikým znalcem tradiční francouzské kuchyně, všech druhů vína a Champagne. Nicméně velmi miluje české pivo. Je prvním z trenérů, který již před 15 lety zdůrazňoval, že trenéři musí během utkání zaznamenávat data, pro následnou analýzu, ze které posléze mohou uvidět pozitivní, ale i negativní stránky hry obou družstev a následně výsledky použít v samotném tréninku. Také vždy zdůrazňuje nutnost dlouhodobého plánování a celkové spolupráce napříč klubem, od trenérů dětí až po družstvo mužů, kde posléze všichni musí vědět co a kdy mají dělat. Bez plánování, empatie a zkušeností je trenér pouze divák s píšťalkou. Snad nejvíce to vystihují jeho slova, že Pravda ragby se skrývá vždy na hřišti, což v překladu znamená, že můžete mít spoustu napozorováno, načteno, naučeno, ale až samotná práce s hráči a jejich následná kariéra na hřišti z vás dělá opravdového trenéra.

Dle mého je pro nás trenéry největší slabina to, že mluví česky. Spousta trenérů, se kterými pracoval si často ani neuvědomovalo, jaké zkušenosti jim vlastně předává a hlavně se často tyto informace takzvaně ztrácí v překladu. Nicméně, jeho legendární rčení platí stále všude na světě, ragbyový hráč musí mít, MSK neboli mozek, srdce a koule. Když mu jedno z toho chybí, tak s tím žádný trenér nic neudělá.

Karel Ševčík – Bambyk

Curriculum Vitae – Sportovní vzdělání

1965I. Trenérská třída FFR – Macon 
1966II. Trenérská třída FFR – Lyon 
1968 III. Trenérská třída FFR – Toulouse 
1973 Člen národní komise vychovatelů, učitelů a tělocvikářů – Paris – Bordeaux  
1975II. Trenérská třída – Licence FFR 
1976Stáž FIRA – AER – Lyon/ Francie
1990 2004Člen technické komise trenérů a vychovatelů – Comité du Lyonnais4 Département – Asistent RT výběr – U17 a U19   
1991 – 2000 Technický poradce pro Département 42 LOIRE a zároveň trenér výběrů U15, U16, U17, U18   
2007Člen organizačního výboru pro RWC 2007 France a Stáž FIRA – AER – Nová Včelnice
2004  – 2012Ředitel komise mládeže a Školy Ragby (83 klubů) – Comité du Lyonnais a člen národní Komise mládeže FFR – Paris
Zodpovědný pro Sud Est France – 21 DépartementsHlavní vychovatel a školitel trenérů.
2012Ředitel komise pro ragby pro školství – Mateřské, základní, střední školy, gymnázia, lycea a univerzity
Hlavní vychovatel trenérů – Comité du Lyonnais – 85 klubů – 4 Départements

Trenérská praxe                        

1965 – 1972Hlavní trenér – Škola ragby – Hlavní trenér U17 – OCO Firmini 
1972 – 1983Hlavní trenér seniorů a U19 – OCO Firmini – Sportovní ředitel – OCO Firmini 
1991 – 1994Hlavní trenér seniorů – RC Feurs
1994 – 2000Sportovní ředitel – RC Feurs
2000Technický poradce pro kluby Départements 42 Loire
1998 – 2008 Odborný technický poradce v ČR – TJ Sokol Mariánské Hory – Ostrava
2005Odborný technický poradce v ČR – TJ Sokol Mariánské Hory – Ostrava, RC Dragon Brno, RC Brno Bystrc, RC Sparta Prah
2013Zakladatel Ragbyové akademie Yvese Perrota
2014Hlavní školitel trenérů v rámci ČSRU