Copak je to za trenéra? Karel Berounský, senior

Pozice v AMMORU – Specialista na téma – Zastavení soupeře (skládka), hra po skládce (Ruck)

Karel Berounský (na snímku třetí zleva) se narodil 17. května 1965 v Praze. Ragby začínal v klubu „Vysočanských medvědů“, tedy na Pragovce. Díky svým výkonům se velmi rychle stal ústřední postavou jak na hřišti, tak i mimo něj. V průběhu své hráčské kariéry, byl pro soupeře velmi nevyzpytatelným hráčem s obrovským fyzickým fondem a vytříbenou míčovou i krokovou technikou. Trenéři u něj také oceňovali, jeho schopnost důrazně zastavit protihráče, tedy skládku. Je držitelem 5-ti titulů Mistra republiky v černožlutém pruhovaném „medvědím“ dresu Pragy Praha.

Sportovní výkony mu také vynesly pozvání do české reprezentace, kde nastupoval na pozici zadáka či křídla. Společně s Karlem Ševčíkem (Sportovní ředitel AMMOR), patří mezi průkopníky Ragby 7 u nás, neboť v roce 1992 absolvoval velmi úspěšný turnaj v italské Sicílii, který byl hlavní kvalifikací na Mistrovství světa, které se konalo o rok později ve Skotském Mellrose. Český tým, tehdy způsobil svými výkony malou senzaci, když se probojoval až do semifinále turnaje, kde prohrál až s výběrem Hongkongu, který následně celou kvalifikaci vyhrál. Češi, tehdy nechali za sebou celou Evropu, ale i spoustu asijských a afrických týmů. Na přelomu milénia si Karel vyzkoušel jaké to je hrát ragby v zahraničí. V kanadském týmu Califano Vancouver, se postupně propracoval ze čtvrtého rezervního týmu až do „Áčka“!

Po ukončení hráčské kariéry, se začal věnovat nejmenším dětem a překvapivě začínal na Smíchově. Zde připravoval a vedl první ragbyové krůčky svého staršího syna a nynějšího reprezentanta Karla Berounského, juniora, ale také generaci dnes velmi úspěšných reprezentantů (Marek Šimák, Matouš Hodek, Adam Elis a další). V tomto období také aktivně pomáhal jako lektor v rámci projektu Sport bez předsudků, který popularizuje ragby v České republice a ač se to dnes nezdá, bylo tehdy ragby v období okolo let 2003 – 2008, pro širokou veřejnost skoro neznámým sportem. V „Tatrovce“ působil neskutečných 16 let a v současné době se aktivně věnuje kategoriím od 10 do 18 let jako rozvojový trenér.

Na úlohu trenéra a pedagoga, získával Karel základní ostruhy během studia na pražské FTVS a posléze na všemožných školeních (ČOV) jak doma tak i v zahraničí. V rámci praxe působil po několik let u mládežnických reprezentací jako asistent či hlavní trenér. Z pozice manažera národního týmu sedmiček si může odškrtnout velmi úspěšná vystoupení tehdejších reprezentací na Mistrovstvích Evropy či kvalifikacích na Mistrovství světa (2002 – Heidelberg – 9. místo, 2003 – Mallorka – 11. místo), kdy se naše reprezentace pohybovaly mezi nejlepšími „sedmičkáři“ starého kontinentu.

Je držitelem Trenérské Licence II. třídy, ale i nadále se pravidelně se vzdělává pod vedením České unie profesionálních trenérů a jeho zájem o trenérské postupy je neutuchající. Třeba v rámci Ragbyové akademie Yvese Perrota, se specializuje na téma, které je po něm požadováno i nyní v AMMORU „zastavení soupeře, skládku“ a hru před, během a po skládce „Ruck“. Jeho tréninkové jednotky jsou osvěžující, plné jednoduchých, ale i složitějších praktických rad a doporučení.

Karel, bude zcela jistě nedílnou součástí našeho „Puzzle“ systému a troufám si tvrdit, že nebude hráče či trenéra, na kterého neudělá dojem či na něm nezanechá svoji stopu.

Ve volném čase, často debatuje se zapálením jak o sportovních, ale také o společenských tématech. Mezi jeho hlavní krédo patří: „Je důležité jak hráče vedeme teď, v současnosti, neboť tím u hráčů ovlivňujeme jejich budoucnost“. I díky tomu, co pro české ragby a své vzdělání obětuje, byl v roce 2019 v celorepublikové anketě „Díky Trenére“, ohodnocen postupem mezi Top 10, nejlepších mládežnických trenérů ze všech sportovních odvětví v České republice, a asi vás nepřekvapí, že místo účasti ve finálovém klání a vyzvednutí ceny, odjel trénovat děti do Himaláje.

My v AMMORU, si Karla Berounského, velice vážíme, máme ho rádi!

Nicméně jsme neustále na pozoru neboť Karel je i Mistr světa v zábavných výzvách o cokoliv a kdykoliv.

BAMBYK